Foods Low in Beta-Carotene - List
| Food | Beta-Carotene |
|---|---|
| White Mushrooms, cooked | 0 g |
| Guanabana Nectar | 0 g |
| Coconut Milk, sweetened + with calcium, vitamin A, B12, D2 | 0 g |
| Bottled Water | 0 g |
| Ginger Ale | 0 g |
| Black Beans | 0 g |
| Pinto Beans, cooked | 0 g |
| Peanuts, roasted in oil | 0 g |
| Soy Pudding | 0 g |
| Stevia Extract Powder | 0 g |
| Grapeseed Öl | 0 g |
| Cellophane Noodles | 0 g |
| White Bread | 0 g |
| White Rice, cooked | 0 g |
| Semolina | 0 g |
| Bread Roll, from wholemeal flour | 0 g |
| Lotus Root, cooked | 0 g |
| Brazilnuts | 0 g |
| Flaxseed | 0 g |
| White Mushrooms, canned | 0 g |
| Oolong Tea, brewed | 0 g |
| Black Beans, cooked | 0 g |
| Pinto Beans, canned | 0 g |
| Peanuts, roasted | 0 g |
| Fructose powder | 0 g |
| Rice Bran Oil | 0 g |
| Corn Oil | 0 g |
| Flaxseed Oil, cold pressed | 0 g |
| Glutinous Rice, cooked | 0 g |
| Barley Flour / Barley Meal | 0 g |
| Rice Crackers | 0 g |
| Oriental Radishes | 0 g |
| Potato Starch | 0 g |
| Instant Mashed Potato Powder | 0 g |
| Brown Mushrooms | 0 g |
| Tamarind Nectar | 0 g |
| Coffee, decaffeinated + brewed | 0 g |
| Cola, without sugar | 0 g |
| Black Turtle Beans | 0 g |
| Yellow Beans, cooked | 0 g |
VEGANALYZE