Foods Low In Selenium - List
| Food | Selenium |
|---|---|
| Vanilla Extract | 0 g |
| Sesame Oil | 0 g |
| Shea Nut Oil | 0 g |
| Tapioca Pearls (Sago), cooked | 0 g |
| Blueberries | 0 g |
| Pink Lady Apple | 0 g |
| Pumpkin, cooked | 0 g |
| Turnips, cooked | 0 g |
| Red Bell Peppers | 0 g |
| Red Potato, peeled | 0 g |
| Apple Juice | 0 g |
| Coconut Milk, sweetened + with calcium, vitamin A, B12, D2 | 0 g |
| Bottled Water | 0 g |
| Tempeh, cooked | 0 g |
| Soybean Margarine | 0 g |
| Sunflower Oil | 0 g |
| Vegan Mayonnaise, 72% Rapeseed Oil | 0 g |
| Maraschino Cherries | 0 g |
| Vegan Chocolate | 0 g |
| Rose Hip Jam | 0 g |
| Apricot nectar | 0 g |
| Oolong Tea, brewed | 0 g |
| Chamomile Tea, brewed | 0 g |
| Chervil | 0 g |
| Cocoa Butter | 0 g |
| Ucuhuba Butter | 0 g |
| Popcorn | 0 g |
| Apple | 0 g |
| Grapefruit | 0 g |
| Pears, canned | 0 g |
| Black Muscatel Grapes | 0 g |
| Vegan Feta Cheese, from Coconut Oil + B12 | 0 g |
| Vegetable and Fruit Juice Blend, with vitamin A, C, E | 0 g |
| Cola | 0 g |
| Horseradish, fresh | 0 g |
| Cottonseed Oil | 0 g |
| Avocado Oil | 0 g |
| Apple, without skin | 0 g |
| Sour Cherries | 0 g |
| Grapes (Muscadine) | 0 g |
VEGANALYZE